Jaki hosting wybrać pod WooCommerce i PrestShop?

Wybór odpowiedniego, stabilnego hostingu pod własny sklep internetowy to bardzo ważny etap planowania e-biznesu. Nie ma znaczenia czy decydujesz się na popularny skrypt WooCommerce, który oparty jest na silniku WordPress’a czy na skrypt PrestaShop. W obu przypadkach powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednio mocny hosting, który podoła obsłudze tych zasobożernych skryptów.

Nie zaczynaj od oszczędności na czymś co będzie fundamentem Twojego e-biznesu. Zbyt słaby hosting to przede wszystkim strata czasu – prędzej czy później sklep będzie trzeba przenieść na lepszy hosting. To też strata klientów – kilka błędów 500, oznaczających przekroczenie parametrów serwera i Klient powie pa-pa Twojej ofercie.

Czy shared hosting wystarczy pod sklep internetowy?

WooCommerce i PrestaShop to wymagające skrypty i wiadomo to nie od wczoraj. Na własnej skórze przekonałem się jak bardzo zasobożerny może być WooCommerce. Stało się to już na etapie konfiguracji, gdy w bazie było tylko kilka testowych produktów i brak było ruchu generowanego przez Klientów.

Pierwszy mój kontakt z WooCommerce podyktowany był zwykłą ciekawością. Skrypt zainstalowałem w celach testowych, aby sprawdzić co ma do zaoferowania. Na serwerze, na którym sam WordPress będący silnikiem WooCommerce, generował obciążenie rzędu 1%, WooCommerce potrafił już podczas wspomnianej konfiguracji zjadać 15% zasobów całego serwera. To z kolei stanowiło maksymalne obciążenie, jakie mogło generować konto hostingowe. Skutkiem przeciążenia były pojawiające się tzw. błędy 500 – oznaczającego przekroczenie zasobów konta hostingowego. Jako, że na koncie tym działają inne strony internetowe, w tym monitoring pozycji stron w Google, uznałem że konieczne będzie przeniesienie WooCommerce gdzieś, gdzie skrypt będzie mógł odetchnąć pełną piersią, bez czkawki w postaci ERROR 500.

VPS pod sklep internetowy? Niekoniecznie…

Skoro shred hosting nie bardzo chciał współpracować, stanąłem przed dylematem pt. Jaki w takim razie wybrać hosting pod WooCommerce?

Po wstępnej analizie ofert na hostingi dedykowane pod sklepy internetowe można śmiało stwierdzić, że nadeszły czasy, gdy nie musimy pakować się od razu w VPS.

Jeszcze kilka lat temu każdy kto miał e-sklep i został „poproszony” przez obsługę obecnego hostingu o wyprowadzkę, bo generował zbyt duże obciążenie, miał do wyboru właściwie tylko ucieczkę w VPS. Czyli serwer wirtualny, o gwarantowanych zasobach w postaci określonej ilości RAMu do wykorzystania, konkretnym procesorze itp. Na takowej maszynie było tylko kilku użytkowników, a nie kilkudziesięciu (lub więcej), jak to miało miejsce w przypadku tzw. hostingów shared.

Problemem było to, że dostawałeś „goły” komputer. Bez systemu, który trzeba było własnoręcznie zainstalować. Do tego należało zainstalować również wszystkie potrzebne zabezpieczenia i usługi, jak chociażby serwer www, PHP, bazę MySQL, email i całą resztę pakietów, które będą serwerowi potrzebne. Zainstalowanie całości oraz obsługa serwera i dalsze aktualizacje wymagają odpowiedniej wiedzy. Albo się ją ma, albo trzeba było za nią płacić.

A może VPS managed czyli VPS z administracją?

Po jakimś czasie w ofertach firm hostingowych zaczęły się pojawiać tzw. VPS managed czyli wirtualne serwery zarządzane, zwane też serwerami VPS z administracją. Serwery przygotowywane są wg wymagań Klienta. Ma on dodatkowo 1-2 godziny pracy administratora, wliczone w cenę usługi. Często jest już tak, że podstawą oferty jest już przygotowany serwer, z zainstalowanymi usługami webowymi, z możliwością dodatkowego tunningu pod wytyczne Klienta. Podobnie jak to było w ofercie na „gołe” VPS, Klient otrzymuje tutaj określone parametry serwera, z których może korzystać.

Ceny takich serwerów VPS z administracją są bardzo różne i zależą od parametrów serwera. Najtańszy jaki udało mi się spotkać, który dawał do dyspozycji 1 GB RAMu to wydatek rzędu 100 zł miesięcznie.

Czy to dużo czy mało – oceńcie sami. Ceny hostingów dedykowanych, skrojonych pod konkretny skrypt sklepu internetowego, rozpoczynają się od ok. 300-400 zł.

Hosting za 40 zł to zdecydowanie nie to czego potrzebujesz…

Piszę o tym, aby uświadomić osoby, które uważają, że ich mały sklepik z 10 produktami nie wymaga cudów i wystarczy mu hosting za 40 zł rocznie. Często widzę taki argument u osób, które proszą na grupach FB czy forach internetowych, o doradzenie odpowiedniego hostingu.

Aby uniknąć problemów z przekraczaniem zasobów serwera, które skutkować będą utratą zamówień od zdenerwowanych klientów, zdecyduj się na hosting zoptymalizowany pod skrypt Twojego sklepu. Na szczęście rynek szybko reaguje na potrzeby klientów. Już kilka firm hostingowym ma w swojej ofercie konta dedykowane pod WooCommerce, PrestaShop czy inne, popularne skrypty sklepów internetowych.

Dlaczego niezawodny hosting dla e-sklepu jest taki ważny?

Po pierwsze mniej cierpliwy Klient może porzucić zakupy na zbyt wolno ładującym się sklepie. Tym bardziej, jeśli co rusz wyskakują mu wspomniane błędy 500.

Jednak nie mniej ważnym argumentem przemawiającym ze tym, że warto mieć szybki hosting pod sklep internetowy jest to, że od lipca 2018 roku Google w procesie oceny jakości stron www bierze pod uwagę szybkość ich ładowania. Nazwane to zostało Core Web Vitals i ma wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Jak Google ocenia Twoją stronę możesz sprawdzić w usłudze PageSpeed Insights.

Jaki hosting pod WooCommerce?

Zacznijmy od tego jaki wybrać hosting pod WooCommerce, bo to najpopularniejszy wśród darmowych skryptów do prowadzenia sklepu internetowego. Ma on wiele zalet, choć i wady też by się pewnie znalazły.

Jedną z podstawowych zalet jest na pewno łatwość obsługi. Każdy kto zna obsługę skryptu blogowego WordPress, na silniku którego oparto WooCommerce, poradzi sobie z nim bez problemu. Ci, którzy WordPress’a nie znają wdrożą się w jego obsługę raczej bez większych problemów.

Większość hostingów w standardowej ofercie ma coś takiego co nazywa się (najczęściej) Installatron. Można to porównać do sklepu z aplikacjami, który znamy np. z Androida cz Apple. Z poziomu panelu zarządzania swoim hostingiem można kilkoma kliknięciami zainstalować jeden z kilkudziesięciu popularnych, darmowych skryptów do obsługi sklepu internetowego, bloga, forum itp. Nie musimy zawracać sobie głowy szukaniem skryptu, wgrywaniem go na FTP, edycją plików konfiguracyjnych. W ten sposób WooCommerce możemy zainstalować na własnym serwerze dosłownie w 5 minut.

Hostingi optymalizowane pod sklepy internetowe mają w swojej konfiguracji LiteSpeed z LS Cache, Redis, HTTP/3, bezpłatne certyfikaty SSL Let’s Encrypt, zwiększone limity na wysyłkę emaili do 10 000/24h, kopie baz danych wykonywane co 4 godziny, staging czyli możliwość tworzenia wersji testowych zmian wprowadzonych w sklepie. Nie mniej ważne są oczywiście szybkie procesory, jak i dyski na magistrali NVMe. Testy syntetyczne wykonane przez cyberfolks.pl wykazały, że można osiągnąć 67 krotny przyrost wydajności serwera dedykowanego pod WooCommerce w porównaniu do klasycznego hostingu.

Hosting pod PrestaShop

Podobnie jak WooCommerce tak i PrestaShop działa zdecydowanie szybciej i stabilniej na serwerach pod nią zoptymalizowanych. Optymalizacja środowiska pracy jest tu kluczowa. Dlatego dedykowany pod PrestaShop serwer za 400 zł rocznie będzie wydajniejszy niż VPS z szybkim procesorem i dużą ilością RAMu, za który zapłacimy 1500 zł rocznie, a który działał będzie na standardowej konfiguracji.

Cyber_BoostTM to autorski moduł dla PrestaShop, przygotowany przez programistów cyberfolks.pl Moduł ten pozwala 8 krotnie skrócić czas ładowania strony oraz obsłużyć 17 krotnie większy ruch na stronie sklepu. Wsparciem dla zoptymalizowanego oprogramowania serwera jest sprzęt, na którym owe serwery funkcjonują. Są to na chwilę obecną 48 wątkowe procesory i dyski SSD NVMe.

Na serwerach nie brakuje oczywiście LiteSpeed z LS Cache, Redis, HTTP/3 czy choćby Let’s Encrypt. O bezpieczeństwo danych dbają kopie baz danych wykonywane co 6 godzin i kopie plików wykonywane raz na 24 godziny. Przechowywane są 4 kopie dzienne i 4 tygodniowe.

Jaki więc wybrać hosting pod WooCommerce, PrestaShop lub inny sklep internetowy?

Najciekawszą ofertę na hosting pod WooCommerce i PrestaShop ma obecnie cyberfolks.pl. Wydaje się, że ich serwery są najlepiej zoptymalizowane pod te skrypty, co potwierdzają opinie zadowolonych Klientów. Na szczęście nie musimy wierzyć obcym ludziom na słowo, bo na darmowy test hostingu jest aż 14 dni. To wystarczy, aby przekonać się czy hosting spełni nasze wymagania.

Nie miałem jeszcze okazji na skorzystanie z usług cyberfolks.pl. Jeśli się ona nadarzy, bo przymierzam się do zakupu hostingu pod skrypt statystyk Matomo, to dam znać jak w praktyce działają ich usługi.

W każdej chwili możecie się ze mną podzielić swoimi opiniami na temat recenzowanych hostingów – pisząc komentarz lub email.

[Nie mam mam nic wspólnego w recenzowanymi hostingami. Nie zarabiam też na promocji ich usług. Mój tekst jest czysto informacyjny i mam nadzieję, że komuś zaoszczędzi czasu na poszukiwaniach hostingu pod sklep internetowy.]

This Post Has 4 Comments

 1. 90% swoich stron, w tym sklepy, trzymam na kilku kontach na IQ.pl To naprawdę świetny hosting. To co odróżnia ich od innych hostingów, gdzie do dyspozycji mamy panel DirectAdmin to autorski panel IQ. Ich oferta ma rewelacyjny system backupów. Na FTP mamy do dyspozycji 16 wykonanych backupów. Dobowe z 6 ostatnich dni, 6 backupów godzinowych i 4 tygodniowe. To pełne backupy konta FTP. Z poziomu panelu klienta mamy też łatwy dostęp do backupu baz danych. Nie musimy pamiętać o ich wykonaniu. Nie musimy prosić supportu o wgranie czegoś co przez przypadek usunęliśmy. Jak dla mnie bajka.

  Druga sprawa – tego też nie spotkałem na innych hostingach: mamy dostęp do statystyk obciążenia konta. W ofercie mamy jasno napisane ile % zasobów możemy wykorzystać, a w panelu mamy informacje graficzną (z kilku ostatnich dni) ile zasobów zużyliśmy. Do tego jest rozpiska jaka baza, jaki skrypt generuje jakie obciążenie i ile sekund pracy procesora wykorzystał. Tutaj nie dostaniesz kopa z serwera za „niby” obciążanie serwera. Masz wszystko jasne i klarowne. Jeśli jakiś skrypt szaleje to widzisz, który i masz szansę na interwencję.

  Sam support również działa bdb. Pierwsze z kont założyłem jakieś 12 lat temu i od tego czasu nie było sytuacji, aby coś nie działało czy abym miał ochotę na ucieczkę od nich. Dlatego polecam.

  1. Potwierdzam! Mnie również urzekł sposób w jaki rozegrali było nie było problem z automatyzacją backup’ów. Często korzystam też z ich statystyk aby śledzić czy nie zajeżdżam im serwera. I co? Pomimo że na shared mam sklep i kilka wordpress’ów które łącznie generują trochę tych odwiedzin to z 15% mocy jaka jest przydzielona do konta wykorzystuję raptem 5% a mediana często nie przekracza 2%.

 2. Zaraz napisze tutaj ktoś ze stworzyliśmy towarzystwo wzajemnej adoracji które promuje markę Iq 🙂 Jestem z nimi od dobrych 6 lat i nie mam powodów do narzekań.
  Mam również hosting SEO w firmie NetEasy i tutaj też jest bardzo przyzwoicie. Awarii nie odnotowałam. BOK kompetentny.
  Swoje żagle zwinęłam natomiast z firmy Hitme.pl gdzie miałam zarządzalnego VPS. Jakoś usług była całkiem niezła, ale gdy ceny podnieśli o 100% to ich oferta przestała być atrakcyjna. Podwyżki rozumiem, ale 100% to jednak przesada i to znaczna.
  Ucieczka z reszty hostingów, w których „byłam” a nie jestem podyktowana była najczęściej tym, że firma sprzedała się innej a ta inna robiła rewoltę wprowadzając własne produkty i ceny, które zawsze zmieniały ofertę w niekorzystną.

 3. Ja nie polecam. Wolę ofertę Hitme z którymi współpraca idzie mi bez problemowo. CyberFolks zablokowało mi konto jakoby za to że rozsyłam spam. Nie pomogło tłumaczenie że musiał mi się wbić na konto haker wykorzystując jakiś bug w którejś wtyczce. Ich strata. Zysk Hitme.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *