Jaki hosting wybrać pod WooCommerce i PrestShop?

Wybór odpowiedniego, stabilnego hostingu pod własny sklep internetowy to bardzo ważny etap planowania e-biznesu. Nie ma znaczenia czy decydujesz się na popularny skrypt WooCommerce, który oparty jest na silniku WordPress’a czy na skrypt PrestaShop. W obu przypadkach powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednio mocny hosting, który podoła obsłudze tych zasobożernych skryptów.

Nie zaczynaj od oszczędności na czymś co będzie fundamentem Twojego e-biznesu. Zbyt słaby hosting to przede wszystkim strata czasu – prędzej czy później sklep będzie trzeba przenieść na lepszy hosting. To też strata klientów – kilka błędów 500, oznaczających przekroczenie parametrów serwera i Klient powie pa-pa Twojej ofercie.

Czy hosting współdzielony (shared) wystarczy pod sklep internetowy?

WooCommerce i PrestaShop to wymagające skrypty. Na własnej skórze przekonałem się, jak bardzo zasobożerny może być WooCommerce. Stało się to już na etapie konfiguracji, gdy w bazie było tylko kilka testowych produktów i brak było ruchu generowanego przez Klientów.

Mój pierwszy kontakt z WooCommerce podyktowany był zwykłą ciekawością. Skrypt zainstalowałem w celach testowych, aby sprawdzić co ma do zaoferowania. Na serwerze, na którym sam WordPress będący silnikiem WooCommerce, generował obciążenie rzędu 1%, WooCommerce potrafił już podczas wspomnianej konfiguracji zjadać 15% zasobów całego serwera. To z kolei stanowiło maksymalne obciążenie, jakie mogło generować konto hostingu współdzielonego. Skutkiem przeciążenia były pojawiające się tzw. błędy 500 – oznaczającego przekroczenie zasobów serwera. Jako, że na koncie tym działają inne strony internetowe, w tym monitoring pozycji stron w Google, uznałem że konieczne będzie przeniesienie WooCommerce gdzieś, gdzie skrypt będzie mógł odetchnąć pełną piersią, bez czkawki w postaci ERROR 500.

Czy serwer VPS pod WooCommerce lub PrestaShop to dobry pomysł?

Skoro shred hosting nie bardzo chciał współpracować, stanąłem przed dylematem pt.: Jaki w takim razie wybrać hosting pod WooCommerce?

Po wstępnej analizie ofert na hostingi dedykowane pod sklepy internetowe można śmiało stwierdzić, że nadeszły czasy, gdy nie musimy pakować się od razu w VPS.

Jeszcze kilka lat temu, każdy kto miał e-sklep i został „poproszony” przez obsługę hostingu współdzielonego o wyprowadzkę, bo generował zbyt duże obciążenie, miał do wyboru właściwie tylko ucieczkę w VPS. Jest to serwer wirtualny, o gwarantowanych zasobach w postaci określonej ilości RAMu do wykorzystania, konkretnym procesorze itp. Na takowej maszynie rezyduje tylko kilku użytkowników, a nie kilkudziesięciu (czy nawet więcej), jak to miało miejsce w przypadku hostingów shared.

Problemem było to, że dostawałeś „goły” komputer. Bez systemu Linux, który trzeba było własnoręcznie zainstalować. Do tego należało zainstalować również wszystkie potrzebne usługi i zabezpieczenia, jak chociażby serwer www, PHP, bazę MySQL, email i całą resztę pakietów, które będą serwerowi potrzebne. Zainstalowanie całości oraz obsługa serwera i dalsze aktualizacje wymagają odpowiedniej wiedzy. Albo się ją ma, albo trzeba było za nią płacić.

A może VPS managed czyli serwer z administracją?

Po jakimś czasie w ofertach firm hostingowych zaczęły się pojawiać tzw. VPS managed czyli wirtualne serwery zarządzane, zwane też serwerami VPS z administracją. Są one przygotowywane wg wymagań Klienta. Ma on dodatkowo 1-2 godziny miesięcznie pracy administratora, wliczone w cenę usługi. Często podstawą oferty jest już przygotowany serwer, z zainstalowanymi usługami webowymi, z możliwością dodatkowego tunningu pod wytyczne Klienta. Podobnie jak to było w ofercie na „gołe” VPS, Klient otrzymuje tutaj określone parametry serwera, z których może korzystać.

Ceny takich serwerów VPS z administracją są bardzo różne i zależą od parametrów serwera. Najtańszy, jaki udało mi się spotkać, który dawał do dyspozycji 1 GB RAMu to wydatek rzędu 100 zł miesięcznie.

Czy to dużo czy mało – oceńcie sami. Ceny hostingów dedykowanych, skrojonych pod konkretny skrypt sklepu internetowego, rozpoczynają się od ok. 400-500 zł rocznie.

Hosting shared za 50 zł to zdecydowanie nie to czego potrzebujesz…

Piszę o tym, aby uświadomić osoby, które uważają, że ich mały sklepik z 10 produktami nie wymaga cudów i wystarczy tu hosting za 40 zł rocznie. Często widzę taki argument u osób, które proszą na grupach FB czy forach internetowych, o doradzenie odpowiedniego hostingu.

Aby uniknąć problemów z przekraczaniem zasobów serwera, które skutkować będą utratą zamówień od zdenerwowanych klientów, zdecyduj się na hosting zoptymalizowany pod skrypt Twojego sklepu. Na szczęście rynek szybko reaguje na potrzeby klientów. Już kilka firm hostingowym ma w swojej ofercie konta dedykowane pod WooCommerce, PrestaShop czy inne, popularne skrypty sklepów internetowych.

Dlaczego niezawodny hosting dla e-sklepu jest taki ważny?

Po pierwsze mniej cierpliwy Klient może porzucić zakupy na zbyt wolno ładującym się sklepie. Tym bardziej, jeśli co rusz wyskakują mu wspomniane błędy 500.

Jednak nie mniej ważnym argumentem przemawiającym ze tym, że warto mieć szybki hosting pod sklep internetowy jest to, że od lipca 2018 roku Google w procesie oceny jakości stron www bierze pod uwagę szybkość ich ładowania. Nazwane to zostało Core Web Vitals i ma wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Jak Google ocenia Twoją stronę możesz sprawdzić w usłudze PageSpeed Insights.

Jaki hosting pod WooCommerce?

Zacznijmy od tego jaki hosting pod WooCommerce wybrać, aby być zadowolonym z jego stabilności i szybkości, która dla Klientów jest kluczowa. Zaczynamy od WC, bo to w końcu najpopularniejszy wśród darmowych skryptów do prowadzenia sklepu internetowego. Ma on wiele zalet, choć i wady też by się pewnie znalazły, gdyby się człowiek uparł.

Jedną z podstawowych zalet jest na pewno łatwość obsługi. Każdy kto zna obsługę skryptu blogowego WordPress, na silniku którego oparto WooCommerce, poradzi sobie z nim bez problemu. Ci, którzy WordPressa nie znają, wdrożą się w jego obsługę bez większych problemów. Nie jest ona wiele trudniejsza niż operowanie w Wordzie.

Większość hostingów współdzielonych (shared hosting) ma w swojej standardowej ofercie coś takiego, co nazywa się (najczęściej) Installatron. Można to porównać do sklepu z aplikacjami, który znamy np. z Androida cz Apple. Z poziomu panelu zarządzania swoim hostingiem można kilkoma kliknięciami zainstalować jeden z kilkudziesięciu popularnych, darmowych skryptów do obsługi sklepu internetowego, bloga, forum itp. Nie musimy zawracać sobie głowy szukaniem skryptu, wgrywaniem go na FTP, edycją plików konfiguracyjnych. W ten sposób WooCommerce możemy zainstalować na własnym serwerze dosłownie w 5 minut. Najpierw z poziomu Installatron instalujemy WordPressa, a następnie w jego panelu administracyjnym, jako Wtyczkę, doinstalowujemy WooCommerse.

Po wielu testach, poszukiwaniach i rozważaniach doszedłem do wniosku, że najkorzystniejszą ofertę na zoptymalizowany hosting pod WooCommerce ma LH.pl Aby nie być gołosłownym polecam rzucić okiem na opinie Klientów LH na mapie i wizytówkach Google. Osiągnięcie średniej 5.0 z ponad 1000 opinii to wyczyn godny podziwu. Zwłaszcza, że Klient z negatywną oceną szybko biegnie do Internetu. Do wystawienia tej pozytywnej nie ma aż takiej motywacji. A jednak, Klienci LH postanowili wystawić firmie laurkę, której konkurencja im musi mocno zazdrościć.

Jaki hosting pod WooCommerce oferuje LH.pl? W tańszym pakiecie mamy do dyspozycji dysk SSD/NVME o pojemności 30 GB, nielimitowany transfer, backup z 30 dni, SSH, ochronę AntyDDoS, HTTP/2, ochrona WAF (Web Application Firewall czyli system ochrony stron internetowych przed takimi atakami jak np. SQL Injection, Cross Site Scripting, Command Injection czy Directory Traversal), REDIS (baza danych NoSQL, która służy do przechowywania danych), 3 GB RAM, obciążenie rdzenia procesora 150%, do 30 połączeń do bazy danych MySQL, do 1 mln plików na serwerze.

Co jeszcze oferuje LH.pl?

 • 14 dniowy test hostingu
 • ponad 90% zniżkę na pierwszy rok opłaty za hosting
 • darmowe przeniesienie Twoich stron www oraz skrzynek email z obecnego hostingu na serwer LH
 • darmowe kursy WordPress i WooCommerce: łącznie 14 godzin praktycznych lekcji wideo

Hosting pod PrestaShop

Podobnie jak WooCommerce, tak i PrestaShop działa zdecydowanie szybciej i stabilniej na serwerach pod nią zoptymalizowanych. Optymalizacja środowiska pracy jest kluczowa, aby sklep działał szybko i stabilnie. Dlatego dedykowany hosting pod PrestaShop za 500 zł rocznie będzie wydajniejszy niż VPS z szybkim procesorem i dużą ilością RAMu, za który zapłacimy 1200 zł rocznie, a który działał będzie na standardowej konfiguracji. Chyba, że jesteś administratorem środowiska Linux i potrafisz zainstalować, skonfigurować i administrować swoim VPSem. Chociaż i w tej sytuacji warto rozważyć zakup gotowca, bo ciężko będzie znaleźć VPSa, za który zapłacisz rocznie mniej niż 500 zł. Jeśli dla wygody pokusisz się jeszcze o zakup licencji na panel Direct Admin, może się okazać, że cena rocznej licencji wyjdzie Cię ponad połowę ceny gotowego hostingu.

W ofercie LH.pl znajdziesz hosting pod PrestaShop, z dyskiem SSD/NVME o pojemności 100 GB, bez limitu transferu, SSH i Redis, 30 dniowym backupem, Let’s encrypt. Dodatkowo oferują bezpłatną migrację Twoich stron www i skrzynek email z obecnego hostingu na ich serwery. Do dyspozycji masz 14 dniowy test oraz darmowy kurs WordPressa. Co jeszcze przemawia za LH.pl? Średnia ocen Klientów na poziomie 5.0 z ponad 1000 ocen. To nie byle co!

A więc jaki wybrać hosting pod WooCommerce, a jaki hosting pod PrestaShop?

Najciekawszą ofertę na hosting WooCommerce i hosting PrestaShop ma bezapelacyjnie LH.pl – co potwierdza ponad 1000 opinii od zadowolonych Klientów, który ocenili firmę na średnią 5.0. Wydaje się, że ich serwery są najlepiej zoptymalizowane pod skrypty obu sklepów. Na szczęście nie musimy wierzyć nikomu na słowo, zwłaszcza obcym. Na darmowy test hostingu mamy aż 14 dni. To w zupełności wystarczy, aby przekonać się czy hosting spełni nasze wymagania.

Nie miałem jeszcze okazji na skorzystanie z usług LH. Jeśli się ona nadarzy, bo przymierzam się do zakupu hostingu pod skrypt WooCommerce, to dam znać jak w praktyce działają ich usługi.

W każdej chwili możecie się ze mną podzielić swoimi opiniami na temat recenzowanych hostingów – pisząc komentarz lub email.

[Nie mam mam nic wspólnego w recenzowanymi hostingami. Nie zarabiam też na promocji ich usług. Mój tekst jest czysto informacyjny i mam nadzieję, że komuś zaoszczędzi czasu na poszukiwaniach hostingu pod sklep internetowy.]

Related Posts

jak zarabiać w internecie

Jak zarabiać w internecie – kilka sprawdzonych pomysłów

Chyba każdy użytkownik Internetu zadał sobie to pytania. Jak zarabiać w Internecie? Omówmy kilka sprawdzonych pomysłów, które mimo, że może i są popularne i dla niektórych oczywiste to nie każdy o nich słyszał.

This Post Has 4 Comments

 1. 90% swoich stron, w tym sklepy, trzymam na kilku kontach na IQ.pl To naprawdę świetny hosting. To co odróżnia ich od innych hostingów, gdzie do dyspozycji mamy panel DirectAdmin to autorski panel IQ. Ich oferta ma rewelacyjny system backupów. Na FTP mamy do dyspozycji 16 wykonanych backupów. Dobowe z 6 ostatnich dni, 6 backupów godzinowych i 4 tygodniowe. To pełne backupy konta FTP. Z poziomu panelu klienta mamy też łatwy dostęp do backupu baz danych. Nie musimy pamiętać o ich wykonaniu. Nie musimy prosić supportu o wgranie czegoś co przez przypadek usunęliśmy. Jak dla mnie bajka.

  Druga sprawa – tego też nie spotkałem na innych hostingach: mamy dostęp do statystyk obciążenia konta. W ofercie mamy jasno napisane ile % zasobów możemy wykorzystać, a w panelu mamy informacje graficzną (z kilku ostatnich dni) ile zasobów zużyliśmy. Do tego jest rozpiska jaka baza, jaki skrypt generuje jakie obciążenie i ile sekund pracy procesora wykorzystał. Tutaj nie dostaniesz kopa z serwera za „niby” obciążanie serwera. Masz wszystko jasne i klarowne. Jeśli jakiś skrypt szaleje to widzisz, który i masz szansę na interwencję.

  Sam support również działa bdb. Pierwsze z kont założyłem jakieś 12 lat temu i od tego czasu nie było sytuacji, aby coś nie działało czy abym miał ochotę na ucieczkę od nich. Dlatego polecam.

  1. Potwierdzam! Mnie również urzekł sposób w jaki rozegrali było nie było problem z automatyzacją backup’ów. Często korzystam też z ich statystyk aby śledzić czy nie zajeżdżam im serwera. I co? Pomimo że na shared mam sklep i kilka wordpress’ów które łącznie generują trochę tych odwiedzin to z 15% mocy jaka jest przydzielona do konta wykorzystuję raptem 5% a mediana często nie przekracza 2%.

 2. Zaraz napisze tutaj ktoś ze stworzyliśmy towarzystwo wzajemnej adoracji które promuje markę Iq 🙂 Jestem z nimi od dobrych 6 lat i nie mam powodów do narzekań.
  Mam również hosting SEO w firmie NetEasy i tutaj też jest bardzo przyzwoicie. Awarii nie odnotowałam. BOK kompetentny.
  Swoje żagle zwinęłam natomiast z firmy Hitme.pl gdzie miałam zarządzalnego VPS. Jakoś usług była całkiem niezła, ale gdy ceny podnieśli o 100% to ich oferta przestała być atrakcyjna. Podwyżki rozumiem, ale 100% to jednak przesada i to znaczna.
  Ucieczka z reszty hostingów, w których „byłam” a nie jestem podyktowana była najczęściej tym, że firma sprzedała się innej a ta inna robiła rewoltę wprowadzając własne produkty i ceny, które zawsze zmieniały ofertę w niekorzystną.

 3. Ja nie polecam. Wolę ofertę Hitme z którymi współpraca idzie mi bez problemowo. CyberFolks zablokowało mi konto jakoby za to że rozsyłam spam. Nie pomogło tłumaczenie że musiał mi się wbić na konto haker wykorzystując jakiś bug w którejś wtyczce. Ich strata. Zysk Hitme.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *