Czy Indexing API od Google działa?

Dzisiejszy wpis będzie krótki, bo i temat nie jest nazbyt skomplikowany.

Po dodaniu na blogu wpisu na temat Indexing API dostałem od Was sporo emaili z zapytaniem czy ten sposób na przyspieszenie czy też wymuszenie indeksacji stron i podstron właściwie działa.

Nie dziwi mnie Wasza konsternacja. W końcu jaki Google widzi sens funkcjonowania takiego narzędzia? Większość podstron (przynajmniej na moich domenach), które nie chciały wskoczyć do wyników wyszukiwania, była wcześniej odwiedzona przez robota Google. Czyli były to strony zeskanowane, choć nie prezentowane w wynikach (nie zindeksowana).

Jak przyspieszyć indeksację stron w Google dzięki Indexing API?

Korzystam z prostego skryptu PHP, aby dodawać bądź usuwać strony z indeksu Google, przy wykorzystaniu dobrodziejstwa Indexing API. Testy przeprowadzone kilka dni temu wskazują, że zgłoszone podstrony stopniowo zaczynają pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Większość już po kilku godzinach od zgłoszenia.

Jak już wspomniałem, zagadką jest dla mnie sama idea powstania API. GoogleBot odwiedził podstrony, stwierdził jednak, że to jeszcze nie czas, aby pojawiły się w wynikach wyszukiwania. Te same podstrony zgłoszone przeze mnie poprzez API okazały się jednak wystarczająco dobre, aby dostąpić zaszczytu bytności w wynikach wyszukiwania… Dlaczego? To chyba wie tylko Google. Nie wiem też dlaczego akurat tych podstron Google nie chciało zaindeksować „naturalnie”, bez dopalenia ich poprzez Indexing API. Były to unikalne, długie teksty, z tematycznym obrazkiem, na mocnych domenach. A i tak Google wybrał je jako niegodne dostąpienia zaszczytu bycia w google’owym indeksie.

Podstrony, które zgłaszałem i które wskoczyły do wyników wyszukiwania miały teksty o różnej długości. Do indeksu załapały się zarówno te mające 6000 znaków i więcej, jak również krótkie wpisy, mające tych znaków 200. Tym co je łączy jest tematyka i unikalność.

Aby było jasne: nie próbowałem zgłaszać spamerskich domen, ponieważ takowych nie posiadam. Zgłaszałem oczywiście kilka podstron z domen, które są domenami zaplecza. Nie mniej są to strony o unikalnych treściach, z kilkoma setkami fraz w TOP50 Google.

Reasumując: Indexing API od Google działa i pomaga w indeksacji stron. Kolejną kwestią, którą należy teraz sprawdzić jest to, jak długo zaindeksowane podstrony utrzymają się w indeksie / wynikach wyszukiwania Google.

Gotowy skrypt do Indexing API Google

UPDATE: po tygodniach testów zdecydowałem się udostępnić skrypt napisany w PHP. Umożliwia on zgłaszanie i usuwanie stron oraz podstron z indeksu Google. Wykorzystuje on oczywiście Indexing API. Zgłaszać do indeksacji lub do usunięcia można własne strony (lub te którymi zarządzamy w czyimś imieniu), które mamy dodane do Google Search Console.

Pierwszym krokiem, który należy wykonać zanim skorzystamy z możliwości skryptu jest założenie konta developers.google.com Będzie ono potrzebne do konfiguracji skryptu. Google nie zezwala na korzystanie z Indexing API anonimowo.

Aby uruchomić skrypt na swoim serwerze musi on posiadać PHP w wersji minimum 8, ionCube oraz odblokowaną funkcję file_get_contents z możliwością pobierania danych przez http. Dwa ostatnie wymagania potrzebne są do działania systemu licencji na skrypt, która udzielana jest na 1 domenę.

Zamów skrypt

Jeśli jesteś zainteresowany takim skryptem to napisz do mnie. System licencji jest już gotowy do testów, także na dniach będzie można zamówić.

Możemy też sprawdzić czy Google polubi Twoją domenę, której podstrony chcesz zgłaszać. Jeśli w Google Search Console przypiszesz do domeny mój adres email wygenerowany przez Developers Google to będziemy mogli zgłosić testowo kilka Twoich podstron. Po testach usuniesz autoryzację w GSC.

Do skryptu dołączona jest prosta instrukcja. Większa jej część dotyczy procesu założenia konta na Developers Google i przyznania uprawnień do domeny w panelu GSC.

Related Posts

Google Indexing API w łapkach żabek

Jak działa Indexing API od Google [TEST]

Na forach i grupach Facebooka związanych z SEO jak bumerang wraca temat kiepskiej indeksacji nowych podstron. A to, że strony indeksują się bardzo wolno, albo wcale. A to, że nawet jak je GoogleBot zeskanuje to i tak nie lądują w indeksie.

This Post Has One Comment

  1. Z moich doświadczeń wynika, że narzędzie faktycznie działa choć działa wolno. Najtrudniej było zaopatrzyć się w odpowiedni skrypt, który z api skorzysta. Jeżeli ktoś nie jest dobrze obeznany choćby z php to ciężko wystrugać coś co będzie działać. Udało się jednak przez to przebrnąć, podobnie jak przez całą konfigurację konta, które jest potrzebne aby całość działała. Ogólnie rzecz biorąc narzędzie przydatne chociaż bardziej cieszyłbym się, aby to jednak googlebot działał efektywniej bo i dla mnie dziwnym wydaje się fakt, że po wizycie bota strona nie trafia do indeksu a po dodaniu jej przez api już tam trafia. Google zapewne ma jakieś wytłumaczenie. Czy racjonalne dla nas właścicieli stron to już pewnie kwestia dyskusyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *