Czy agencja SEO mnie oszukuje? Nie dodają nowych linków!

Kilka dni temu napisał do mnie potencjalny Klient, którego email miał tytuł podobny do tytułu tego wpisu. „Czy moja agencja SEO mnie oszukuje?”. Jako kluczowy argument podał fakt, że narzędzie od Ahrefs, które umożliwia sprawdzenie linków przychodzących do naszej domeny wskazuje, że do jego domeny nie pojawiają się od miesięcy nowe linki.

Nie był on zadowolony z efektów współpracy z agencją SEO dlatego chciał zbadać czy ta w ogóle coś robi, aby strona szła do góry w wynikach wyszukiwania. Na początek zbadał więc czy domenie przybyły nowe linki przychodzące. Wiedział, że Google Search Console pokazuje linki wybiórczo i że listę linków aktualizuje ze sporym opóźnieniem. Swoje poszukiwania zaczął więc od darmowego narzędzia Ahrefs.

Wielu z Was z pewnością rozczaruje ta informacja, ale agencje SEO w dużej mierze korzystają z własnego zaplecza SEO, do którego to blokują dostęp robotom skanującym m.in. od Ahrefs czy Majestic. Powodów takiej blokady jest wiele. Jednym z ważniejszych jest chęć ukrycia domen własnego zaplecza SEO przed czujnym okiem konkurencji.

Niektóre agencje posiłkują się cudzymi stronami np. portalami typu WhitePress.pl, które umożliwiają umieszczanie artykułów sponsorowanych na stronach trzecich. Taki linki byłyby już odnajdywane przez robota Ahrefs. Jednak nie każda agencja posiłkuje się stronami spoza swojego zaplecza, co nie jest jednoznaczne z tym, że nic nie robią w kwestii pozycjonowania strony Klienta.

Ostatecznie Klient zamówił u mnie audyt swojego sklepu i okazało się, że jego agencja SEO pominęła m.in. działania SEO onsite. Z ciekawości poszperałem, poszukałem opinii o owej agencji i nie były one zbyt kolorowe. Dlaczego Klient sam od tego nie zaczął? Sam był zdziwiony, że tego nie zrobił. Pomroczność jasna, albo inna przypadłość… – jak to nazwał.

Reasumując: nie oceniajmy swojej agencji SEO na podstawie tylko jednego podejrzenia. Już wiecie, że brak nowych linków w narzędziu Ahrefs nic nie znaczy. Brak wzrostów pozycji w wynikach Google może mieć wiele powodów. Inne będą one dla nowych domen, inne dla starszych. Choć będzie oczywiście między nimi część wspólna. Temat jest na tyle obszerny, że wymaga odrębnego wpisu.

Related Posts

wybieranie frazy dla swojej strony www

Na jakie frazy (słowa kluczowe) pozycjonować stronę?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: na jakie frazy / słowa kluczowe pozycjonować swoją stronę internetową (sklep internetowy, bloga), to pora zabrać się za wykonanie researchu zainteresowań Twoich potencjalnych…

Robot przed monitorem komputera

Teksty SEO pisane przez Sztuczną Inteligencję – TAK czy NIE?

Nie demonizuję takich rozwiązań. Skoro Sztuczna Inteligencja podaje nam pomocną dłoń, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas, którego wszystkim nam brakuje, to dlaczego z takiej pomocy nie skorzystać?

Teksty SEO czyli content marketing

Teksty SEO (cennik copywriting’u) – ile kosztuje content na stronę?

Content is the king! Tak było kiedyś, tak jest i teraz. Wartościowa treść na stronie internetowej przyciąga odwiedzających i buduje autorytet strony oraz jej właściciela w ich oczach. Co nie mniej ważne, wartościowe i unikalne teksty SEO budują też autorytet domeny wśród BOTów wyszukiwarek, z Google na czele.

Anchor text jako element link building

Anchor text w SEO – definicja, rodzaje i przykłady

Anchor text to tekst zakotwiczenia lub po prostu: kotwica. Jest to tekstowa fraza linka, którą widzimy na stronie internetowej i w którą klikamy.

seo - jaką agencję wybrać?

Jak wybrać agencję SEO / freelancera – czyli komu zlecić pozycjonowanie?

Śledząc kilka grup na FB o tematyce SEO zauważam ostatnio trend wzrostowy zapytań ofertowych o pozycjonowanie, gdzie osoba poszukująca magika od SEO już na wstępie zaznacza, że nie życzy sobie ofert od agencji, tylko od wolnych strzelców. Co może być powodem? Czy aż tak wiele osób zawiodło się na wszelkiej maści agencjach i zakładają, że freelancer rzetelniej podejdzie do tematu?

SEO Scrabble

Czy warto korzystać z usług agencji SEO a może pozycjonować stronę samodzielnie?

Czy warto skorzystać z usług agencji SEO? A może pozycjonowanie jest proste i poradzimy sobie z tym zadaniem sami? Odpowiedź na pytanie wydaje się z pozoru bardzo prosta. Jeśli nie masz pojęcia o pozycjonowaniu stron, a chcesz poprawić pozycje swojej domeny (np. sklepu) w wynikach wyszukiwania Google (i/lub innych wyszukiwarek) to szukasz agencji SEO lub freelancera, aby wykonali to zadanie za Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *