Teksty SEO pisane przez Sztuczną Inteligencję – TAK czy NIE?

Nie demonizuję takich rozwiązań. Skoro Sztuczna Inteligencja (AI – artificial intelligence) podaje nam pomocną dłoń, dzięki której możemy zaoszczędzić czas, którego przecież wszystkim nam brakuje, to dlaczego z takiej pomocy nie skorzystać?

Korzystajmy z tej pomocy rozsądnie i z umiarem – krótko mówiąc: inteligentnie. Tekst wygenerowany przez np. ChatGPT traktujmy jako szkic (plan naszego artykułu), a nie za jego ostateczną wersję.

Czy powinniśmy ufać tekstom pisanym przez AI?

O zaufaniu napiszę za chwilę. Zacznijmy od kwestii bardzo istotnej dla SEO, a mianowicie od tego, że łatwo jest rozpoznać artykuły napisane przez AI. Z biegiem czasu Google może uznać je za persona non grata w swoim indeksie. Wtedy zacznie się płacz i zgrzytanie zębami. W tym momencie wiemy tylko, że Google teksty takie rozpoznaje, ale czy traktuje je na równi z tymi pisanymi przez człowieka? Raczej nie.

Google otwarcie mówi o autorytecie autora tekstów i wpływie autorytetu na pozycję tekstu (a raczej strony z owym tekstem) w wynikach wyszukiwania. Czy za autorytet można w takim razie uznać np. ChatGPT, który robi w generowanych treściach błędy merytoryczne, składniowe, interpunkcyjne? Tu ponownie trzeba stwierdzić: no raczej nie można.

A po co to całe bla, bla, bla…?

Ten krótki wpis powstał przede wszystkim po to, aby uświadomić co niektórych, że AI nie jest nieomylna. Gdy udostępniono ChatGPT, Internet zalany został ogromem artykułów, które prześcigały się wręcz w oh’ach i ah’ach na temat tegoż narzędzia. Nikt nie przystanął i nie zastanowił się nad tym czy karmiona informacjami zewsząd baza danych produktu od OpenAI nie będzie serwować nam głupot. Każdy kto spędził trochę czasu na konwersacjach z ChatGPT, ten doskonale wie, że zdarza się jej/jemu produkować bzdury.

Czy to przekreśla użyteczność tego, było nie było, rewolucyjnego narzędzia? Zdecydowanie nie przekreśla – to wciąż doskonały oszczędzacz czasu. Trzeba jednak korzystać z własnego rozumu i nie zakładać z góry nieomylności AI.

Bo marketingowcy mają lepiej

Jeśli piszemy teksty marketingowe, a nie artykuły dotyczące historii, fizyki czy chemii to jesteśmy na wygranej pozycji. Jeżeli jednak musimy stworzyć tekst oparty o nauki ścisłe to pamiętajmy o tym, że AI również się myli.

Małe Post Scriptum

P.S. Grafika dodana do tego wpisu powstała dzięki Sztucznej Inteligencji. Tym razem padło na MidJourney.

Related Posts

copywriting - cennik za 1000 zzs (znaków ze spacjami)

Copywriting – Jaka cena za 1000 ZZS (znaków ze spacjami)

Jaka jest cena za 1000 ZZS tekstu? To pytanie bardzo często pojawia się zarówno w emailach, jak i w postach na grupach FB. Prawda jest taka, że…

automatyczny copywriting seo z chat gpt i AI

Copywriting AI czyli automatyczne tworzenie tekstów (artykułów)

Już wiesz, że jednym z tematów, którym się zajmuję w wolnych chwilach jest copywriting. Zarówno copywriting SEO, jak i ten klasyczny, kiedy teksty nie są optymalizowane pod…

Sztuczna Inteligencja (AI) tworzy dla nas logo – za darmo

Czy da się stworzyć przyzwoitej jakości logo dla firmy lub strony internetowej przy wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji np. Dall-e z ChatGPT lub Midjourney? Pora to sprawdzić. Wyniki oceńcie sami.

Co to jest TF i CF od Majestic?

Wskaźniki TF (Trust Flow) i CF (Citation Flow) od Majestic – czy mają znacznie?

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki wskaźników SEO, które systematycznie oblicza Majestic i tam też możesz te parametry sprawdzić. Są to jedne z najpopularniejszych wskaźników wśród osób zajmujących się…

Znaczenie trailing slash w SEO

Czy trailing slash na końcu adresu ma znaczenie?

Nie każdy z Was zastanawiał się nad tym problemem, choć na forach internetowych krążyły różne teorie na temat znaczenia tzw. trailing slash na końcu adresu internetowego.

kolejność linków w tekście

Czy pozycja linka w treści ma znaczenie?

To pytanie często pojawia się na grupach FB. Nie każdy z początkujących adeptów sztuki SEO ma czas i możliwości techniczne, aby wykonać odpowiednie testy, które odpowiedziałyby na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *