Teksty SEO pisane przez Sztuczną Inteligencję – TAK czy NIE?

Nie demonizuję takich rozwiązań. Skoro Sztuczna Inteligencja (AI – artificial intelligence) podaje nam pomocną dłoń, dzięki której możemy zaoszczędzić czas, którego przecież wszystkim nam brakuje, to dlaczego z takiej pomocy nie skorzystać?

Korzystajmy z tej pomocy rozsądnie i z umiarem – krótko mówiąc: inteligentnie. Tekst wygenerowany przez np. ChatGPT traktujmy jako szkic (plan naszego artykułu), a nie za jego ostateczną wersję.

Czy powinniśmy ufać tekstom pisanym przez AI?

O zaufaniu napiszę za chwilę. Zacznijmy od kwestii bardzo istotnej dla SEO, a mianowicie od tego, że łatwo jest rozpoznać artykuły napisane przez AI. Z biegiem czasu Google może uznać je za persona non grata w swoim indeksie. Wtedy zacznie się płacz i zgrzytanie zębami. W tym momencie wiemy tylko, że Google teksty takie rozpoznaje, ale czy traktuje je na równi z tymi pisanymi przez człowieka? Raczej nie.

Google otwarcie mówi o autorytecie autora tekstów i wpływie autorytetu na pozycję tekstu (a raczej strony z owym tekstem) w wynikach wyszukiwania. Czy za autorytet można w takim razie uznać np. ChatGPT, który robi w generowanych treściach błędy merytoryczne, składniowe, interpunkcyjne? Tu ponownie trzeba stwierdzić: no raczej nie można.

A po co to całe bla, bla, bla…?

Ten krótki wpis powstał przede wszystkim po to, aby uświadomić co niektórych, że AI nie jest nieomylna. Gdy udostępniono ChatGPT, Internet zalany został ogromem artykułów, które prześcigały się wręcz w oh’ach i ah’ach na temat tegoż narzędzia. Nikt nie przystanął i nie zastanowił się nad tym czy karmiona informacjami zewsząd baza danych produktu od OpenAI nie będzie serwować nam głupot. Każdy kto spędził trochę czasu na konwersacjach z ChatGPT, ten doskonale wie, że zdarza się jej/jemu produkować bzdury.

Czy to przekreśla użyteczność tego, było nie było, rewolucyjnego narzędzia? Zdecydowanie nie przekreśla – to wciąż doskonały oszczędzacz czasu. Trzeba jednak korzystać z własnego rozumu i nie zakładać z góry nieomylności AI.

Bo marketingowcy mają lepiej

Jeśli piszemy teksty marketingowe, a nie artykuły dotyczące historii, fizyki czy chemii to jesteśmy na wygranej pozycji. Jeżeli jednak musimy stworzyć tekst oparty o nauki ścisłe to pamiętajmy o tym, że AI również się myli.

Małe Post Scriptum

P.S. Grafika dodana do tego wpisu powstała dzięki Sztucznej Inteligencji. Tym razem padło na MidJourney.

Related Posts

wybieranie frazy dla swojej strony www

Na jakie frazy (słowa kluczowe) pozycjonować stronę?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: na jakie frazy / słowa kluczowe pozycjonować swoją stronę internetową (sklep internetowy, bloga), to pora zabrać się za wykonanie researchu zainteresowań Twoich potencjalnych…

Czy agencja SEO mnie oszukuje? Nie dodają nowych linków!

Kilka dni temu napisał do mnie potencjalny Klient, którego email miał tytuł podobny do tytułu tego wpisu. „Czy moja agencja SEO mnie oszukuje?”.

Teksty SEO czyli content marketing

Teksty SEO (cennik copywriting’u) – ile kosztuje content na stronę?

Content is the king! Tak było kiedyś, tak jest i teraz. Wartościowa treść na stronie internetowej przyciąga odwiedzających i buduje autorytet strony oraz jej właściciela w ich oczach. Co nie mniej ważne, wartościowe i unikalne teksty SEO budują też autorytet domeny wśród BOTów wyszukiwarek, z Google na czele.

Robot Sztucznej Inteligencji (AI)

Jak zablokować dostęp do strony BOTowi ChatGPT (OpenAI)?

Coraz powszechniejsze staje się „pożyczanie” kontentu naszych stron i niewiele jesteśmy w stanie z tym zrobić. Google cytuje ich zawartość w wynikach wyszukiwania, udzielając odpowiedzi na pytania zadane przez użytkowników wyszukiwarki. W ten sposób tracimy ruch organiczny, bo często użytkownik przeczyta treść widoczną na stronie wyników Google, a naszej strony może już nie odwiedzić.

Anchor text jako element link building

Anchor text w SEO – definicja, rodzaje i przykłady

Anchor text to tekst zakotwiczenia lub po prostu: kotwica. Jest to tekstowa fraza linka, którą widzimy na stronie internetowej i w którą klikamy.

seo - jaką agencję wybrać?

Jak wybrać agencję SEO / freelancera – czyli komu zlecić pozycjonowanie?

Śledząc kilka grup na FB o tematyce SEO zauważam ostatnio trend wzrostowy zapytań ofertowych o pozycjonowanie, gdzie osoba poszukująca magika od SEO już na wstępie zaznacza, że nie życzy sobie ofert od agencji, tylko od wolnych strzelców. Co może być powodem? Czy aż tak wiele osób zawiodło się na wszelkiej maści agencjach i zakładają, że freelancer rzetelniej podejdzie do tematu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *